Kalėdos iš širdies. Dovanos

Šįkart - apie dovanas.

Net jei neiškrenta sniegas, net jei karantinas, šv. Kalėdos visada yra ta stebuklinga šventinė energija, kuri išstumdo visus - negaliu, kaip suspėti... - , išsprendžia - o kaip?, o kada? - ir ištirpina visus šimtus metų, kada mes vieni su kitais nesimatėme, nesiskambinome ar tiesiog nenurimome vienas kito glėbyje. Per Kalėdas, atrodo, viskas sustoja ir sulėtėja. Mes būname dosnūs ir matome aplink daugiau gerumo, nei bet kurią kitą dieną. Ir norime daryti daug gerų darbų. Sau, savo šeimai ir žemei apskritai. Kalėdos yra kiekvienų metų priminimas mums, kad laimė yra mažuose dalykuose, o geriausia dovana - vienas kito laikas ir dėmesys. Mūsų šeimai labai patinka pastaruosius - savo laiką ir dėmesį kitiems - padidinti ir padalyti kiekvienais metais vis didesnėmis riekėmis.


Jau daug metų dovanas artimiems kuriame gerokai iš anksto. Taip tarsi ir pačios Kalėdos mumyse apsigyvena daug anksčiau. Surašome visų, kuriuos norime apsikabinti per Kalėdas gyvai ar nusiųsdami dovanų, vardus. Prie vardų rašome jų pomėgius, veiklas ir viską, kuo jie gyveno pastaruosius metus. Galbūt kažkam gimė mažylis, kažkas neturėjo atostogų, nes namuose darė remontą, kažkas pradėjo kepti naminę duoną, susituokė arba susižadėjo, atsisakė cukraus arba po ilgos pertraukos ėmėsi studijų. O gal kažkas nesiryžta bet labai nori parašyti knygą, o kažkas ėmė labiau galvoti apie pasaulį - nori veiksmais prisidėti prie žemės švaros. Kuriant dovanas mes visada pradedame nuo to, ką galime padaryti patys. Vėliau dairomės patikimų, švarių, nedidelių organizacijų ar pavienių žmonių, kurie daro stebuklingus dalykus. Visada pradedame nuo vietinių, kurie kažką gražaus kuria Lietuvoje.

Šiais metais apie dovanas ėmėme galvoti vos prasidėjus lapkričiui. Jaukiai susidėliojo ne tik dovanų sąrašai, bet jau ir pirmosios dovanos, atradome daug puikių kūrėjų. Visu tuo norime šiais metais pasidalinti ir su jumis. Leiskimės į kelionę!


Taigi, pradėkime nuo dovanų, kurias galime padaryti patys.


1. Piešiniai - paveikslai.

Dovana seneliams ir plačiai giminei.


Šiais metais mūsų sūnus Benjaminas Nojus ne tik darė šuolius į tolį per gimnastikos užsiėmimus, bet ir pradėjo lieti akvarelę. Namuose atradome labai seną, bet gerai išsaugotą akvarelę, kurią gavome dovanų dar mokykloje. Apie dešimtmetį akvarelė laukė ir vuolia! Atradome ir senus teptukus, tereikėjo popieriaus. Vedžiojant teptuką taip, kaip norisi, Nojui susikūrė keli labai gražūs vakarai. O mums gimė idėja - atrinkti ir įrėminti kūrinius seneliams dovanų (dalį pasilikome ir įsirėminome patys sau - na, nes, matyt, visiems tėvams savų vaikų tep-tep yra aukščiausias menas, o kartu tai gavosi nuostabi dovana ir mums nuo sūnaus).


Akvarelėje puiku tai, kad čia daug improvizacijos, daug lengvumo ir daug netikėtumų. Tad ir pats procesas - labai terapinis (įsivaizduokite, kokią nuostabią energiją siųsite dovanų!). Ir jei koks kraštas nusipiešė kažkaip su visu piešiniu nederančiai, lapą galima padalinti ir atitaikyti prie tinkančio rėmelio.

2. Nuotraukos.

Dovana tėvams (seneliams irgi patiktų).


Jau ne pirmi metai, kai iš tėvų vis dažniau girdime prašymą, pasidalinti savo nuotraukomis. Ypač tai aktualu dabartiniu laiku, kada gyvų šiltų susitikimų sumažėjo. Taigi, susiorganizuoti šeimos fotosesiją dabar bus ir didelė parama vietiniams fotografams, ir smagus šeimos laikas, ir jauki dovana visai šeimai.


Ši dovana gali būti geras šeimos zero waste / tvarumo projektas. Tokį mes pasidarėme jį ir sau. Esame tikri, kad dauguma namuose turi senų įrėmintų padėkų, diplomų ir kitų raštų. Pas mus namuose tokių padėkų susikrovė nemažas kalnas. Kabinti juos ant sienos kažkaip nepritiko, tad jie tiesiog sau dūlėjo. O sūnui pradėjus lieti akvarelę ir gimus idėjai apie dovanas, tuos rėmelius išsitraukėme! Visas padėkas sudėjome atskirai, rėmelius nuvalėme, sutvarkėme, kur reikėjo, ir vuolia! Tiesa, pritrūko mažesnių rėmelių, kurių namuose tiesiog neturėjome. Ryžtingai apsisprendėme nepirkti naujų, nes tikėjome, kad jų gausu kitų žmonių lentynose - nereikalingų ir norinčių naujo gyvenimo. Per sendaikčius važinėti labai smagu, bet tik ne su dviem mažyliais. Todėl atsivertėme patį paprasčiausią skelbiu.lt. Ir čia jų gausybė! Išleidome kiek daugiau nei dešimt eurų, o nusipirkome 9 puikios kokybės rėmelius! Dalį panaudosime rėminti šeimos nuotraukas sau ir artimiesiems, dalį - sūnaus kūriniams.


O tie rėmeliai mus suvedė su vietine tobulų mezginių vaikams kūrėja Danute. Iš jos kuriasi dovana ir vaikams. Kaip viskas susiję!

Bet apie tai - kiek žemiau.

3. Valgomos dovanos.

Visiems brangiems draugams, mokytojams, dėstytojams, kolegoms, kaimynams.


Valgomos dovanos niekada nepakeis savo pozicijos dovanų sąraše. Skani, namų ramybėje pagaminta dovana visada ras gerbėjų tarp draugų, kolegų, mokytojų. Tai gali būti:

* stiklainis švelnaus pesto;

* stiklainis naminio augalinio jogurto (receptas instagramo highlightuose, ČIA);

4. Knygos.

Visiems. Visada geriausia dovana.


Viena mūsų šeimos moteris sakė, kad geriausia dovana yra geri šokoladiniai saldainiai ir knyga. Šokoladinių saldainių recepto kviečiame užsukti ČIA (arba užsisakyti pas mus - pristatysime tiesiai į namus), o gerų knygų devynios galybės yra ne tik knygynuose, bet ir kitų žmonių jau perskaitytų, kurie mielai knygas maino į kitus reikalingus, sezoniškus, valgomus ir nevalgomus dalykus. Tegu knygos gyvuoja!


Renkant knygą kitam žmogui, svarbu pamąstyti, apie ką šis žmogus skaityti mėgsta, kuo jis gyvena. Galbūt jis pradeda suktis virtuvėje - gera kulinarinė knyga tokiu atveju bus labai laiku ir vietoje. Galbūt jis nori paanalizuoti lyčių klausimą ir gerai pasijuokti iš stereotipų, susipažinti su istorija - Donato Paulausko F. Žodis, kurio negalima minėti ir Kam reikalingi verkiantys vyrai? bus tobulai tam tinkanti dovana. Gal geriausiai tiks romanai? Gal tuomet R. Gary Aušros pažadas arba Kazuo Ishiguro Dienos likučiai. O gal jūsų mylimas žmogus įsisukęs rate ir jam reikia tiesiog geros vaikiškos literatūros? Gal tokiu atveju patiktų šios: Eleanor H. Porter Poliana, Lucy M. Montgomery Anė iš Žaliastogių ar Noel Streatfeild Baleto bateliai?

5. Gero turinio prenumerata.

Visiems, kuriems norisi įkvėpimo.


Prieš pusmetį gimimo dienai tokia dovana susikūrė ir mūsų šeimoje. Skaityti gerą turinį yra kaip pasivaikščiojimas miške. Tai ir įkvėpia, ir atpalaiduoja, ir jautiesi po pasaulį pakeliavęs. Ir švara pamaitinęs vidų. Tokio turinio nėra labai daug. Bet jis tikrai visas nugulęs kiekviename Lamų Slėnio žurnalo puslapyje. Prenumeruojant šį žurnalą, jį atneša tiesiai į namus. Mes taip turime galimybę pabendrauti su savo paštininke. Ir paremti tokį gerą žurnalą. Tiems, kas nori imtis veiklos, nori poilsio ar įgyvendinti kokią nerealią idėją bet stinga pasitikėjimo - šis žurnalas tikrai sužavės. Kelis kartus per metus.

Bet jei nupirkti kažką vis tik norisi, o gal netgi reikia...

Žemiau dalinamės geromis nuorodomis, kontaktais žmonių, kurie kuria rankomis tai, ką moka geriausiai. Kurie rūpinasi tvarumu ir žemės švara. Kurie daro tai, ką daro su meile.


6. Mezginiai vaikams.


Čia yra Danutė. Moteris iš Panevėžio, kuri siuntė mums rėmelius. Padėkojus už originalų, tvarų įpakavimą (išradingai panaudojus jau turimas priemones iš anksčiau), Danutė pasidalino nuoroda į savo kūrinius. Ir kaip gerai, kad nepasikuklino! Ji fantastiškai mezga mažiesiems. Nors mūsų šeimoje dukrytę rengiame išaugtais brolio arba kitų draugų vaikų išaugtais rūbais (tvarumas tvarumas), bet vieno kito rūbelio vis tik pritrūksta. Tai, ko pritrūko labai nenorėjome ieškoti greitosios mados parduotuvėse. Ir neieškojome. Mus susirado Danutė.


7. Tvarūs pirkiniai nuo A iki Z.

Dvi merginos - Ramona ir Rasa - draugystės pokalbius vis dažniau užbaigdavo tvarumo tema ir vieną dieną šiuos pokalbius pavertė kūnu! Šiame puslapyje surinktas asortimentas turi lygiai nulį plastiko. O visi šie daiktai mūsų buityje yra naudojami kone kasdien. Kodėl gi tai, ką naudojame nuolat, nepasirinkus geresnės kokybės ir be taršos žemei?

8. Medienos dirbiniai namams.

Nuglostytus medžio dirbinius kuria Lieutvoje gyvenanti šeima. Gražus ir jaukus šeimos verslas. Nuo medinės tortinės iki spintelės prie lovos. Viskas taip išjausta ir tvaru.

9. Kanapės!

Apie tai, kad kanapių milteliai kokteiliams turi nerealų kiekį baltymų, girdėjome jau daug metų. O tik šeimoje susikūrus naujai žindymo patirčiai, sužinojome, kad žindančiai mamai labai gerai skanintis maistą kanapių aliejumi. Jį išragavome įvairiais pavadinimais ir pas nuostabią šefę Oną Jurkšienę radome Strazdų ūkio aliejų. Paragavome ir įsimylėjome. Dabar nuolat jų aliejų užsakome ir gardiname maistą. O koks jis švelnus, tyras ir tikras...


10. Skanėstai stiklainėliuose.

Ieva ir Artūras į mūsų gyvenimą atėjo labai netyčia. Panašiai taip netyčia gyvenime nutinka visi gražūs dalykai. Draugystė prasidėjo nuo naminių gaminių ir išplito. Jie savam NEČIA ūkyje turi tobulo alyvuogių aliejaus ir patys verda, maišo įvairius pagardus - saldžius ir nesandžius. Esame visiški jų gerbėjai. Tad jei valgomų dovanų patys daryti negalite - patikėkite tai šiai šeimai.


11. Viskas, kas pinasi amžiams.

Na, ar amžius atlaikys Ugnės supintas krepšys - nežinome, bet mes jau ilgai krauname į jį daržoves, knygas ir viską, ko prireikia išėjus iš namų. Tvarus, rankomis pintas krepšys dovanų - argi ne puiki idėja?O ką dovanosite savo mylimiems jūs? ...