HI! I'M CAMERON

ŠEIMOS KALĖDOS

Šventinis meniu stalui ir širdžiai

Kalėdos.

Stebuklingas metų laikotarpis, kada natūraliai kiekvienas iš mūsų į vidų įsileidžia daugiau ramybės, širdyje kuria dosnumą ir jaukią šventinę šviesą. Aplink ima skalsiau kvepėti mišku, o už beveik kiekvienų namų durų šiukžda šventinis dovanų popierius ir čiauška pokalbiai. Visi per Kalėdas mes pasidžiaugiame ir prabėgusiais metais, ir savo asmeniniais pasiekimais, bet labiausiai džiaugiamės turėdami vienas kitą. Džiaugiamės, kad per metus, kuriuose būna ir darbų, ir profesinių iššūkių, mes nepametame santykio su tais, kuriuos mylime, širdin įsidedame artimųjų šypsenas, laimingas akimirkas, kartu pereiname sunkumus ir vėl pasitinkame pakilią žiemos nuotaiką. 

Tiesa, ši žiema visiems mums, kad ir kur, mielas skaitytojau, esi šią akimirką, labai panaši. Šią žiemą mes visi pasitinkame savo namuose, pačių artimiausiųjų apsupty. Tų, su kuriais, tikėtina, pastarąjį laiką keldavomės rytais ir guldavomės vakarais visada drauge. Su jais mes puoselėjame nenutrūkstamą ryšį ir visos dienos metu: žinute paklausiame, kaip klojasi darbai, pasidaliname vakarienės mintimis ar skambučiu nusiunčiame glėbį palaikymo. 

O kaip dažnai mes ryte pabėgdavome nenusiuntę romantiško bučinio savo gyvenimo žmogui - o juk tai tikrai darydavome draugystės pradžioje. Kaip dažnai savo pačių namuose atidėdavome kažką pataisyti, kažką užtepti dažais, kažką nublizginti ir įsileisti daugiau dienos šviesos? Viską gyvenime galima priimti kaip dovaną ir galimybę - iš naujo pamilti savo namus, iš naujo sukurti jaukius šeimos ritualus ir stiprinti unikalias tik jūsų šeimos tradicijas. Tad tegu šis laikas mums visiems būna daugiau dovana ir laisvė, nei apribojimai ir liūdesys. Sodinkime prie stalo viską, kas iš tiesų mūsų širdį kilsteli į fantastiškai laimingą aukštį...!

IMG_4960-1.jpg

Pereitais metais Kalėdas atšokome dukart: vieną kartą fotosesijai - skanaudami ir vertindami šventinį meniu, kitą kartą - savo šeimoje. Čia klegėjome, svečiai pilnais žandais viską ragavo ir gyrė, o mes džiūgavom: kad ir meniu toks skanus susikūrė, ir kad pagaminome tiek, kiek suvalgysime ir pasibaigus pietums nekaupsime likučių šaldytuvo lentynose. O dar paslapčia šypsojomės, kad nuotraukoje iš tiesų mano glėbyje yra ne tik mūsų vyresnėlis sūnus Benjaminas Nojus, bet po širdimi guviai mezgasi dukrelė. Tada prie stalo kvietėme mes ne tik pilnas lėkštes ir padėklus, bet sodinome draugystę, pilnatvę, įsiklausymą ir meilę. Gal dėl to ir šis meniu susikūrė toks: pilnas spalvų, labai maistingas, subalansuotas, sotus ir lengvai pakylėjantis širdį link įkvėpimo ir padėkos. Ir ne tik už pietus.

IMG_4977-1.jpg

Taigi, leiskimės į meniu... Į įkvėpiantį, skalsų, sodrų skoniais ir spalvomis. Tokį, kokį gaminame sau ir savo artimiems, tokį, kuriuo labai nekantravome pasidalinti su jumis.

IMG_4749-1.jpg

Pagrindiniam visada norisi sotaus ir rimto patiekalo. Mes savo virtuvėje sudžezavome švediškus sultingus kukulius su baravykų padažu ir troškintais kopūstais. Pasisekimas buvo toks, kad kukulių neliko vos pietums prasidėjus! Lengvai pagaminami, sotūs ir puikiai derantys su lietuvško grybo padažo. O troškinti kopūstai, tikime, daug kam sukels labai malonius prisiminimus apie Kalėdas pas močiutę.

IMG_4656-1.jpg

Mūsų šventėse visada būdavo žuvis. Ypač garbingą vietą ant Kalėdų šventinio stalo turėjo silkė pataluose. Kai leidomės vedami gyvenimo ir atradome augalingą maistą, kuriant šventinį meniu, pritrūkome šio patiekalo. Bet juk sakoma - klausk ir atsakymas ateis pats. Taip mes visai netikėtai atradome jūrų kopūstus, kurie sugulė į tradicinius silkės patalus.

Ir taip susikūrė mišrainė pataluose.

IMG_4631-1.jpg

Šventėse visada protingas sprendimas turėti kelis gerus, skirtingus garnyrus. Taip visi skonių receptoriai bus patenkinti, o ir akys turės kuo skalsiai pasigėrėti. Taigi ant mūsų šventinio stalo dėjome dubenėlį su griliuotomis cukinijomis ir baklažanais sodriame alyvuogių aliejaus ir riešutų padaže...

IMG_4706-1.jpg
IMG_4698-1.jpg

... ir stiklainį su raugtu mėlynuoju kopūstu, kuris sukutens gomurį ir vaikystės prisiminimus

tikrai ne vienam.

IMG_4846-1.jpg

Kai sukuriame rimtąją pietų / vakarienės dalį, lieka maloniausioji - saldžioji dalis. Greta vieno pagrindinio šventės deserto visada kuriame lengvus saldžius užkandžius - kuriuos patogu po šventės tarp pirštų nusinešti ir prie eglutės, ir prie pokalbio su artimuoju, ir patogu valgyti žaidžiant su vaikais. O jei jus aplankys šventiniai nykštukai ir paliks dovanų prie durų, suvynioti ir apjuosti šie desertai bus labai gera dovana! Šokoladinių džiovintų vaisių ir uogų batonėliai, primenantys legentinius Nomedos saldainius ir itin maistingi, riešutų ir sėklų šokoladiniai batonėliai su lengvu jūros druskos brizu. 

IMG_4891-1.jpg

Žiemos šventėse mes visada riekiame sodrų pyragą arba kreminį tortą. Todėl prieš šventes būtinai paklausiame širdies, koks bus pagrindinis šventės saldumas. Šioms Kalėdoms labai norėjosi puraus, kreminio ir labai šokoladinio torto. Tokį jį ir sukūrėme! 

Jis sodraus, turtingo skonio, lengvai pagaminamas, o savo purumu tikrai nukels į žiemos pusnis, į šventinę ir jaukiai pakilią nuotaiką.

IMG_4912-1.jpg

Nors tradicijos byloja, kad ant stalo turi būti dvylika patiekalų, mes visų pirma apgalvojame, ko ir kiek iš tiesų norime. Mūsų šeimoje labai svarbu, kad maistas būtų šviežias, maistingas ir pagamintas ramybėje, galvojant apie tuos, kuriuos mylime ir šiuo maistu maitinsime. Sutapimas ar stebuklas, bet tada ir maistas skanesnis, ir šeimos nariai it kokio laimės aleksyro būna paragavę. Todėl nesistengiame surinkti viso dvyliktuko patiekalais (o juk priskaičiuoti kaip maistingą miniatiūrinį patiekalą - užkandį galima ir, pavyzdžiui, kepintus anakardžių riešutukus ar arbatos puodelį). Prie stalo mes visada kviečiame tai, kas yra visų mūsų gyvybės šaltinis - meilę, įsiklausymą, atjautą, supratingumą ir padėką.

Juk maistas yra ne tik gomuriui, bet ir širdžiai...

IMG_5077-1.jpg

Pokalbiais iš namų, mintimis ir gerais linkėjimais apkabinkime savo pačius artimiausius, kurie šiais metais sėdi prie šventinio stalo greta, ir tuos, kurie yra kituose miestuose. Padėkokime už turtingus praėjusius metus, kurie visiems mums buvo visai kitokie, nei galėjome pagalvoti.

IMG_5073-1.jpg

Mes šiais metais pirmą kartą sutiksime Kūčias ir šv. Kalėdas tik savo mažoje šeimoje. Senelius aplankysime linkėjimais telefonu, jau išsiųstomis dovanomis ir iš jų perimtomis tradicijomis. Audriaus mama visada per Kūčias vakarienę pradėdavo pakviesdama visus atsistoti aplink stalą. Ir laužiant plonytę duoną siųsti greta esančiam ne tik duoną, bet ir jaukų, šiltą palinkėjimą tam, kuris stovi šalia. Taip šiame rate visada atsirasdavo šeimos narys, kuris pravirkdavo, atsirasdavo tas, kuris garsiai nusijuokdavo, o atsirasdavo ir tas, kuris iš tokio tikrumo ir šilumos prašydavo savo palinkėjimą nukelti, nes neatrasdavo žodžių išreikšti, kokia laimė yra stipri, kurianti energija, ir kaip iš tiesų lengva ją susikurti.

Mes šiais metais dėkosime už šiuos metus. Neįtikėtinai gerus metus. Dar metų pradžioje mes spausdinome oficialų pakvietimą, kuris mus pasiekė iš Vašingtono: kviečiama atlikti mokslinę stažuotę... Planavome skristi už Atlanto ir neskubėti grįžti namo. O čia - atšaukti skrydžiai ir uždarytos sienos. Lauktas Atlantas... geriausiu būdu atsivėrė namuose! Dėkosime už tai, kad mes turime daugiau gausos, daugiau laimės ir džiugesio, nei kada galvojome.

Ir visa tai yra šalia - šiandien, čia ir dabar.

IMG_4972-1.jpg

Dėkojame už metus, kada galėjome gaminti - daugiau laimingų akimirkų šeimoje ir daugiau tausių, maistingų, iki nukritimo skanių patiekalų. O labiausiai už tai, kad galėjome visu tuo dalytis su jumis ir gauti saldų jūsų grįžtamąjį ryšį. Ačiū, kad esate!

Šilčiausi linkėjimai ir skanaus!